شناسه خبر : 10010

10 تا از کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند

10 تا از کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع کرده‌اند

در طول چند سال گذشته بازار ارز دیجیتال طوفانی به پا کرده که بیا و ببین به طوری که قیمت بعضی کوین ها به چند ها هزار دلار رسیده است.

بسیاری از کشور ها هستند از این فناوری بسیار استقبال می کنند و خود دولت ها هم از آن پول بسیاری به دست می آورند ولی با این حال بعضی از کشور ها هم هستند که این فناوری را محدود یا به کل ممنوع کرده اند.

اما دلیل این کار چیست ؟

با فونوتک همراه باشید .

1 – چین

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

چین کشوری ثروتمند است که بسیاری از کاربران بازار ارز دیجیتال را در خود جای داده، اما به‌تازگی دولت این کشور مبارزه‌ای جدی علیه این نوع ارزها را آغاز کرده است. این مبارزه شامل ممنوعیت استخراج و حتی داد و ستد ارز دیجیتال هاست.

از سال ۲۰۱۳ تاکنون، این کشور با اعمال معیارهای سخت‌گیرانه‌ی متعدد، استفاده از ارز دیجیتال را محدودتر کرده است. این محدودیت‌ها سرانجام در سپتامبر ۲۰۲۱ به ممنوعیت کامل تبدیل شدند و دولت چین اعلام کرد هرگونه استخراج و تراکنش ارز دیجیتال در این کشور غیرقانونی خواهد بود.

در نتیجه‌ی این قوانین بازدارنده، فعالیت‌ها در حوزه‌ی ارز دیجیتال در سرتاسر چین ممنوع شد و بسیاری از صرافی‌ها اعلام کردند که دیگر نمی‌توانند به شهروندان چینی خدمات دهند و IP کاربرانی با مبدأ چین را هم مسدود خواهند کرد.

در حالی که قانون فوق بسیار سخت‌گیرانه به‌نظر می‌رسد، اما هنگامی که به اقتصاد چین که عمدتا دولتی است نگاه می‌کنیم، چندان هم جای تعجب ندارد. عدم وابستگی رمز ارزها به دولت‌ها و ماهیت غیرمتمرکز آن‌ها به این معنی است که دولت چین نمی‌تواند پردازش‌های این بازار را کنترل کند و این موضوع با ایدئولوژی اقتصادی این کشور سازگار نیست. البته این اتفاق برای کاربران چینی بسیار غم‌انگیز است، زیرا این کشور روزگاری نه‌چندان دور یکی از قطب‌های استخراج ارز دیجیتال به‌شمار می‌آمد.

2 – مقدونیه شمالی

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

در حال حاضر، مقدونیه‌ی شمالی تنها کشور اروپایی است که به‌صورت کامل ارز دیجیتال را غیرقانونی اعلام کرده. این ممنوعیت شامل خرج کردن ارز دیجیتال، تبادل آن‌ها و یا سرمایه‌گذاری در این بازار است.

بانک مرکزی مقدونیه‌ی شمالی اعلام کرده فعالیت‌های مرتبط با ارز دیجیتال با فعالیت‌های مجرمانه همراه هستند.

همچنین، این نهاد دولتی می‌گوید ماهیت غیرقابل‌کنترل ارز دیجیتال آن‌ها را به یک خطر اقتصادی تبدیل کرده است. البته این باوری است که پیش از این هم توسط بسیاری از بانک‌های مرکزی و دولت‌های کشورهای مختلف اعلام شده است.

3 – ترکیه

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

ترکیه بازار ارز دیجیتال دارد، اما گویا دولت این کشور چندان از این موضوع خوشحال نیست. در آوریل ۲۰۲۱، دولت ترکیه اعلام کرد به‌دلیل خطرات مرتبط با ارز دیجیتال، استفاده از آن‌ها به‌عنوان یک گزینه‌ی پرداختی ممنوع است.

رجب طیب اردوغان، رییس دولت ترکیه، با صراحت اعلام کرده است که قصد دارد با اعمال قوانینی فعالیت ارز دیجیتال را کنترل کند. هنوز مشخص نیست این قوانین چه زمانی به‌صورت رسمی اعمال خواهند شد و شهروندان ترکیه را با چه محدودیت‌هایی درباره‌ی مالکیت این نوع ارزها مواجه خواهند کرد.

4 – مصر

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

در حالی که مصر ارز دیجیتال را کاملا غیر قانونی اعلام نکرده است، اما قوانین مذهبی این کشور استفاده از آن‌ها را ممنوع می‌داند. مجلس اسلامی مصر اعلام کرده است که حضور ارز دیجیتال و استفاده از آن‌ها ممکن است تهدیدی برای امنیت ملی محسوب شود. همچنین، دولت مصر باور دارد که بی‌ثباتی مشهود ارز دیجیتال می‌تواند به اقتصاد این کشور آسیب بزند.

به نظر می‌رسد این محدودیت‌های مذهبی هم نتوانستند مصری‌ها را از خرید و استفاده از ارز دیجیتال منصرف کنند. بازار ارز دیجیتال همچنان میزبان هزاران کاربر مصری است که با وجود هشدارهای بانک مرکزی این کشور، وارد این حوزه می‌شوند.

5 – اکوادور

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

این کشور آمریکای جنوبی در ژوئیه‌ی ۲۰۱۴ استفاده از ارز دیجیتال را ممنوع اعلام کرد. این در حالی است که اکوادور تصمیم دارد «پول الکتریکی» خود را عرضه کند که توسط بانک مرکزی این کشور پشتیبانی خواهد شد.

با وجود قوانینی که استفاده از ارز دیجیتال را ممنوع اعلام می‌کنند، افزایش محبوبیت بیت‌کوین در طول سال‌های گذشته باعث افزایش استفاده از این ارز در اکوادور شده است. بسیاری از شهروندان این کشور همچنان به خرید و فروش بیت‌کوین مشغول هستند و حتی یک جامعه‌ی اکوادوری بیت‌کوین را تشکیل داده‌اند که در حال رشد است.

6 – بنگلادش

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

در حال حاضر بنگلادش امکان تبادل ارز دیجیتال را فراهم نمی‌کند، زیرا تبادل این نوع ارزها با قوانین و مقررات مالی این کشور، به‌ویژه «قانون ارزهای خارجی» مصوب سال ۱۹۴۷، «قانون جلوگیری از پول‌شویی» مصوب سال ۲۰۱۲ و «قانون ضد تروریسم» مصوب سال ۲۰۰۹ در تضاد است.

در نتیجه، در بنگلادش هیچ‌گونه خریدی با استفاده از ارز دیجیتال ممکن نیست و تبادل آن‌ها هم غیرقانونی است، زیرا مسؤولان این کشور با توجه به ماهیت غیر متمرکز و کنترل ناپذیر بودن ارزهای دیجیتال، آن‌ها را ریسک بسیار بزرگی تلقی می‌کند.

7 – روسیه

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

روسیه تاکنون اقدامی قانونی برای ممنوعیت ارز دیجیتال انجام نداده، اما مشخص است که دولت این کشور قصد دارد این بازار را محدود کند. برای مثال، در ژوئیه‌ی ۲۰۲۰، قانونی در روسیه به تصویب رسید که ارز دیجیتال را هم مشمول مالیات می‌داند. علاوه بر این، استفاده از ارز دیجیتال به‌عنوان یک روش پرداخت در روسیه غیر قانونی محسوب می‌شود.

بسیاری معتقدند که مقامات این کشور نگران هستند که اگر از ارز دیجیتال به‌عنوان یک روش پرداختی استفاده شود، به ثبات ذخیره‌ی پولی روسیه آسیب وارد می‌شود. با این وجود، شهروندان روس می‌‌توانند در خارج از فدراسیون روسیه کیف پول‌های ارز دیجیتال خود را داشته باشند. بنابراین، روس‌ها همچنان (تا زمان اعلام ممنوعیت‌های احتمالی در آینده) می‌توانند به این بازار به‌عنوان یک گزینه برای سرمایه‌گذاری نگاه کنند.

اگرچه قوانین فوق چند سالی است در روسیه وجود دارند، اما ممکن است در آینده دچار تحول شوند. ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، به‌تازگی اعلام کرده است که رمز ارزهای استحقاق این را دارند که به‌عنوان روشی برای پرداخت در نظر گرفته‌ شوند. اما او همچنان درباره‌ی تجارت با این ارزها برای صادرات، مانند صادرات نفتی، با تردید عمل می‌کند.

8 – ویتنام

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

در حالی که ارز دیجیتال به‌صورت کامل در ویتنام ممنوع نشده‌اند، اما شما نمی‌توانید در این کشور از هیچ یک از ارز دیجیتال (حتی ارزهایی مانند بیت کوین و اتر) برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید. با این حال، استخراج ارز دیجیتال و استفاده از فناوری بلاک چین در این کشور فعلا قانونی است.

هنوز هیچ دلیل واضحی برای ممنوعیت استفاده از ارز دیجیتال در تراکنش‌های مالی در ویتنام اعلام نشده است. اما بعضی معتقدند که دولت این کشور ممکن است راه چین را دنبال کند و در پی ممنوعیت هرگونه ارزی باشد که قابل کنترل و تعمیم به‌قانون کشورش نیست. البته این یک پیش‌بینی است و ممکن است مخالفت دولت ویتنام با ارز دیجیتال دلایل دیگری داشته باشد که شاید در آینده اعلام شوند.

9 – نپال

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

نپال کشوری کوچک و محصور در مرز جنوب شرقی چین است که در سال ۲۰۱۹ و تحت قانونی با عنوان «قانون تبادل ارز خارجی» استخراج و تبادل ارز دیجیتال را ممنوع اعلام کرده است.

به‌نظر می‌رسد تمایل دولت نپال به ارز دیجیتالی با پشتوانه‌ی ملی دلیل اصلی مخالفت با رمز ارزها و ممنوعیت کامل آن‌ها در این کشور است. با توجه به همین موضوع، احتمالا در سال‌های پیش رو شاهد معرفی ارز دیجیتالی نپال خواهیم بود.

10 – الجزایر

کشور هایی که ارز دیجیتال را ممنوع یا محدود کرده اند.

الجزایر که در شمال آفریقا واقع شده، از سال ۲۰۱۸ با تصویب قوانین جدید، به‌صورت رسمی ممنوعیت استفاده از ارز دیجیتال را اعلام کرد. بر اساس این قوانین، هرگونه فعالیتی که با «ارزهایی که مجازی در نظر گرفته می‌شوند» مرتبط باشد، ممنوع خواهد بود.

دولت الجزایر در توضیح این قانون می‌گوید: «هر گونه ارزی که نتوان از آن پشتیبانی کرد یا آن را با ارزهای فیزیکی یا اسناد مالی مانند چک و با سکه و کارت‌های اعتباری جایگزین کرد، مجازی در نظر گرفته می‌شود. هر فردی که این قوانین را زیر پا بگذارد، به مجازات بر اساس قوانین مالی محکوم می‌شود».

خیلی ممنون که تا اینجای کار با ما همراه بودین نظرات خودتون رو با ما به اشتراک بگذارین اگر هم انتقادی پیشنهادی بود در خدمتیم راستی یادم رفت بپرسم نظر شما در مورد این تصمیم دولت ها چیه؟؟

ثبت دیدگاه
0 دیدگاه برای این پست ثبت شده

دیدگاهی برای این پست ثبت نشده است

اشتراک گذاری با